Whisky, Zaujímavosti

WHISKY – Kráľovná obilia

WHISKY - Kráľovná obilia

WHISKY – Kráľovná obilia 

Stručná charakteristika: 

Názov destilátu – Whisky – v Írsku a v takmer celej Amerike písaná ako whiskey. Traduje sa, že názov je odvodený od gaelského uisge beatha, teda živá voda. 

Etymológia ( krajina pôvodu ) – Medzi historikmi veľmi diskutovaná záležitosť, je ale pravdepodobné, že s jej výrobou začali írski mnísi v dvanástom storočí a cez Írske more sa dostala do Škótska. 

Farba – Svetlozlatá až žiarivo gaštanová. Farba závisí od typu a dĺžky dozrievania v sude. 

Hlavné krajiny produkcie – USA, Kanada, Škótsko, Írsko, Japonsko, Austrália, stredná Európa a India.  

Najpredávanejšie značky – Johnnie Walker, Jack Daniels, Canadia Club, Glenfiddich, The Glenlivet, Chivas Regal, Jim Beam a Markers Mark. 

Hlavné zložky – Sladovaný jačmeň v škótskej whisky ( kukurica, pšenica a žito v americkej whisky ) sa niekoľko krát fermentuje a destiluje a následne sa necháva dozrievať v dubových sudoch. 

whisky

     

     Whisky môžete mať radi či ju dokonca milovať, ale čo to whisky vlastne je? Okrem toho, že vo všeobecnosti ide o destilát, čo je obrovská a rozmanitá kategória, whisky aj ako podkategória v sebe ukrýva veľkú mnohotvárnosť a pôvab. Takže kde začať príbeh whisky? Nuž, kým sa vrhneme do výrobných metód dozrievania a miešania, potrebujeme si ujasniť jednu vec: pravopis … 

S “E” či bez “E” 

     Whiskey alebo whisky: pridávate či uberáte to “e”? To závisí hlavne od toho, kde na svete sa nachádzate. Vo všeobecnosti, v Škótsku vyrobená whisky sa nepíše s “e”, takisto ani single malt whisky vyrobená kdekoľvek na svete. Škótska whisky má vo svete špecifický cveng a iné krajiny, ktoré sa túžia priblížiť jej výrobným hodnotám a pravopisu, chcú vlastne bojovať o tých istých zákazníkov.  

     Názov písaný s “e” je doménou hlavne írskych a amerických výrobcov. Podstatné je nerobiť z toho vedu. Je to len otázka pravopisu a nie je dôležité, či máte “e” vo whisky, ale či máte nejakú whisky v pohári. Rovnako ako pri slove “ flavour “ ( chuť ) je jedno, či ho píšete s “u” alebo bez neho, podstatne je, aby mal nápoj aspoň nejakú chuť.  

     Vo všeobecnosti je whisky destilát z akéhokoľvek obilia, po destilácii zrejúci v dubových sudoch. Ako pri všetkých destilátoch, základný produkt môže variovať a je prirodzene spojený s lokalitou a tým, čo sa tradične v oblasti, kde je liehovar, pestovalo.  

Škótsko rodná zem whisky: 

     Začnime krajinou, ktorá sa považuje za domov whisky, Škótskom, kde sa dva základné druhy tohto destilátu – malt ( zo sladového jačmeňa) a grain ( obilná ) – vyrábajú z dvoch rôznych základných surovín. Oba druhy musia dozrievať v dubových sudoch minimálne tri roky, aby sa mohli podľa zákona nazývať whisky. To preto, aby mal destilát dosť času na vyzretie a prevzal do seba maximum chuti a farby. V Škótsku sú na dozrievanie výborné podmienky, konštantne nízke teploty spôsobujú, že prirodzený odpar alkoholu zo sudov, ľudovo nazývaný “ anjelská daň “, je podstatne nižší ako v iných krajinách produkujúcich whisky. Škótski anjeli sú zjavne najlenivejší na svete. Práve vďaka pomalému zreniu prislúcha škótskej vo svete whisky popredné postavenie. 

whiskyIné krajiny vyrábajúce whisky: 

     Rozmach výroby whisky sa neobmedzuje iba na štyri spomínané krajiny. Zoberte si mapu sveta a pripináčiky a garantujeme, že na označenie všetkých miest s aktívnou výrobou whisky použijete asi 27 kusov. Napriek tomu, že názov whisky je všade rovnaký, výrobné postupy, suroviny, druhy dreva, v ktorých finálny destilát odpočíva, sa veľmi líšia.  

India – najmladší domov whisky: 

     Na úplne opačnom konci spektra leží India, krajina s najväčšou spotrebou whisky na svete. Väčšina toho, čo sa tu vypije, sa však ani zďaleka nedá označiť za whisky, ako ju poznáme a milujeme. S výnimkou niekoľkých značiek ako Amrut a single malt whisky Paul John, sa väčšina indickej whisky chuťovo približuje sladkému rumu, a to najmä vďaka tomu, že základnou surovinou nie je sladovaná obilnina, ale melasa.  

     Nastal čas prezradiť desivý fakt: ak by ste zrátali zárobky štyroch najväčších indických producentov whisky, celkom by zatienili zisk z celosvetového predaja všetkej škótskej whisky. No vzhľadom na prísne pravidlá a obmedzenia, ktoré vládnu v Európe a USA, je veľmi nepravdepodobné, že by ste niekedy na niektorú z týchto veľkých značiek natrafili vo svojej obľúbenej predajni s alkoholom. Jedna vec je však istá: komplexný indický trh má whisky všetkých kategórií naozaj v obľube, a keďže schopnosť oceniť chuť a kvalitu sa postupne rozvíja, bude extrémne dôležitou súčasťou renesancie tohto úžasného produktu, ktorý všetci tak milujeme. 

5 nevyhnutných faktov o whisky: 

  • Whisky sa v Škótsku píše bez “e”, kým Íri a Američania ju budú písať vždy ako WHISKEY. 
  • Straty pri dozrievaní whisky, známe aj ako anjelská daň, môžu kolísať od dvoch percent ročne v Škótsku až po 10 percent v teplejších krajinách, ako je India a Amerika. 
  • Johnnie Walker je najpredávanejšia značka škótskej whisky na svete. 
  • Najväčším konzumentom škótskej whisky na svete je Francúzsko, kde sa jej najviac vypije aj sa za ňu najviac utratí. 
  • Indická whisky nie je vyrobená zo sladovaného jačmeňa, z kukurice alebo zo žita, ale z melasového cukru a zo zmesi sladovaného jačmeňa a iných obilnín, takže ide skôr o rum než o whisky 

 

Zdroj: Joel Harrison & Neil Ridley Destiláty