Armagnac, Zaujímavosti

ARMAGNAC – Brandy zabudnuté časom

ARMAGNAC – Brandy zabudnuté časom

ARMAGNAC – Brandy zabudnuté časom 

     Stavili by sme sa, že ak by sme sa vás pred prečítaním tohto blogu opýtali na najobľúbenejšie francúzske brandy, odpovedali by ste správne koňak. Ale vedeli ste o tom, že tento najostreľovanejší francúzsky bojovník sa v skutočnosti zrodil až po inom starostlivo stráženom francúzskom destilátovom tajomstve? 

     Podobne ako pri koňaku, história armagnacu bola ovplyvnená pôdou vidieka na juhozápade Francúzska a ako destilát je často v tieni svojho známejšieho súrodenca len preto, že armagnac jednoducho ešte čaká na svoju hviezdnu chvíľu. Keď si však sadnete a pred seba postavíte poháriky s obomi úžasnými francúzskymi brandy, hneď vám bude zrejmé, že sú si podobné len na povrchu, podobne ako sú zdanlivo podobné írska a škótska whisky, pritom má však každá svoje osobité črty a jedinečnú osobnosť. 

     Koňak zosobňuje majstrovstvo miešania: alchýmiu spájania chutí z rôznych dekád a destilátov rôznych výrobcov, kým pre armagnac je charakteristický oveľa rustikálnejší prístup a je oslavou individuality ľudí, čo ho vyrobili, ale aj krajiny, z ktorej pochádza. 

     Armagnac sa začal vo Francúzsku vyrábať o dobrých 150 rokov skôr ako koňak a v jednom konkrétnom písomnom zázname z roku 1310, 40 cností armagnacu z pera francúzskeho teológa menom Vital du Four, sa podľa všetkého odkazuje na jeho magické a liečebné účinky.  

     Armagnac tiež využíva ako chrbtovú kosť svojej chuti odrodu Ugni Blanc, spolu s delikátnejšou, temperamentnou Folle Blanche. To, čo však robí tento destilát unikátnym, je odroda Baco, ktorá sa v regióne objavila na konci 19. storočia a dnes jej armagnac vďačí za svoju komplexnosť. Baco je síce pomerne mizerné stolové víno, no keď sa premení na destilát, ukáže sa v plnej sile, obzvlášť pri dozrievaní.  

Regionálne rozdiely: 

     Armagnac ( oblasť v Gaskonsku ) leží asi 250 km južne od Cognacu a nachádza sa v blízkosti troch dôležitých oblastí, ktoré podobne ako cru v koňaku, pomáhajú určiť nezameniteľný charakter a v mnohých prípadoch aj príťažlivosť destilátu. Chladné vetry z Pyrenejí nútia vinič odolávať aj v zimných mesiacoch a pôda zasa zaručuje, že armagnac získava oveľa odvážnejší a výraznejší charakter než koňak. Práve tu si armagnac neochvejne stojí za svojimi koreňmi: výrobcovia hrdo uvádzajú , z ktorej oblasti ich armagnac pochádza, keďže rovnaký typ pôdy v rôznych regiónoch prináša veľmi rozdielne výsledky. 

     Armagnacy v oblasti Bas – Armagnac patria k najoceňovanejším a najelegantnejším destilátom a táto oblasť vyrába až 57% celej produkcie regiónu. Hneď za ňou sú destiláty z oblasti Tenareze, známej vápenatou pôdou a robustnými zemitými chuťami. A nakoniec, niekoľko druhov brandy pochádza aj z oblasti Haunt – Armagnac, ktorá obkolesuje predošlé dve, no vinárstiev je tu roztrúsených len zopár. 

Región Armagnac je rozdelený na tri rozdielne oblasti, pričom armagnacy z Bas – Armagnacu patria k najvyhľadávanejším.  

Prečo je teda armagnac iný ako koňak? 

     Napriek tomu, že má s koňakom mnoho spoločného, jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo armagnac reprezentuje to najlepšie zo sveta destilátov, je rustikálny spôsob jeho výroby. Vo svete, ktorý oslavuje automatizáciu a pokrok, si armagnac jednoznačne ctí všetko nemoderné, zastarané a spôsob života spojený s remeselnou výrobou.  

     Armagnac sa destiluje úplne odlišným spôsobom ako koňak. Navyše, kolóny, ktoré sa pri tom používajú, vyzerajú, akoby vypadli rovno zo stránok nejakého románu Julesa Verna. Mnoho z nich má pece na drevo, kotly sa naplnia vínom a pod nimi sa ručne zapáli oheň. 

     Kolóny, podobné stĺpcovým sú vyrobené z radu medených platní, cez ktoré pomaly prúdi víno, pričom destilát dosahuje v priemere 55% obsahu alkoholu, keď sa skondenzuje v tzv. “ serpentine “, teda obstarožnej skrútenej rúre. Jediná destilácia má za následok, že väčšina robustných chutí z vína sa zachová, na rozdiel od dvojitej a chuť čistiacej destilácie pri koňaku. Počas obdobia destilácie , ktoré zákon stanovuje na čas medzi novembrom a marcom, navštevujú liehovarníci menších výrobcov vína so svojimi prenosnými kolónami na korbe traktorov, namiesto toho, aby vinári vozili víno k ním. Presne to robí z toho procesu unikátnu a jedinečnú záležitosť.  

Chute armagnacu: 

     Vďaka rôznym regionálnym rozdielom vo výrobe, sa podobne ako pri single malt whisky vyrábanej v Škótsku, aj chute armagnacu výrazne líšia. 

     Napríklad, robustné a dymové chute vo whisky z Islay sú osviežujúco iné ako tie, ktoré možno nájsť v klasickej whisky zo Speyside. Keď pripočítate aj veľké množstvo malých výrobcov získate naozaj pestrú škálu chutí.  

     Staršie ročníky z oblasti Tenareze a Bas – Armagnac sa často vyznačujú odvážnym, zemitým charakterom, sú veľmi taninové s výraznou , akoby orieškovou kvalitou – vysoko ceneným zatuchnutým tónom, ktorý možno nájsť vo veľmi komplexných single malt whisky dozrievaných v sudoch po sherry. 

     Naproti tomu sa mladé armagnacy svojou chuťou o čosi viac podobajú na koňak a ponúkajú ľahšie, ovocnejšie a menej komplexné arómy a chute, čo sa v pohári rozvinú s vanilkovými tónmi, čerstvým sadovým ovocím a náznakom drevitých korenín.  

     V súčasnosti je na trhu aj úplne nová kategória armagnacu, ktorá predstavuje takpovediac eau-de-vie v jeho nahej kráse. Nedozrievaný armagnac je číry, fľašovaný priamo z kolóny a má extrémne čerstvý a živý profil s čistou, iskrivou presnosťou v chuti i ovocnej vôni. Je skvelý na long drinky – teda výborná voľba na oslavu dlhých, ospalých letných dní na francúzskom vidieku.  

bhakta armagnac

Z regiónu armagnacu: 

     V srdci regiónu Gaskonsko majú vinice Armagnac autentické miestne dedičstvo : zvyšky starovekej rímskej ríše, zámky, opátstvo Flaran a dediny zaradené medzi „najkrajšie dediny Francúzska“ . Medzi tieto dediny patrí Larressingle, často označovaný ako „malé Carcassonne“ , slávne starobylé opevnené mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO alebo Fourcès, historická dedina s kruhovými hradbami. Medzi návštevou múzea alebo prechádzkou po časti známeho pútnického chodníka Saint-Jacques-de-Compostelle sa môžete stretnúť s vinármi v priateľských gaskonských dedinkách pri ochutnávke a ochutnaťsvetoznáme miestne pochúťky . Viničom sa darí v troch vinárskych oblastiach , ktoré dávajú Armagnacu jeho jedinečný charakter : Bas-Armagnac (medzi Eauze a Nogaro), Armagnac-Ténarèze (okolo Condom a Vic-Fezensac) a Haut-Armagnac (medzi Auch a Lectoure). 

Jeho tradičný spôsob výroby dodáva Armagnacu jedinečný duch. Najstaršie francúzske brandy sa vyrába destiláciou bieleho vína v tradičnom destilátore . Tento výrobný proces je riadený vládnymi nariadeniami z roku 1936, ktoré platia pre konkrétny región, kde sa vyrába. Armagnac dozrieva mnoho rokov v dubových sudoch, kde kontakt s drevom vytvára jeho jedinečné arómy a jantárovú farbu . 

larressingle photo crt midi pyrenees d viet 

Na záver v kocke: 

     Armagnac je destilát vyrábaný z bieleho suchého vína. Miestom pôvodu je kraj Armagnac nachádzajúci sa v Gaskonsku na juhozápade Francúzska v stredných Pyrenejach. Je to najstarší destilát pálený z vína vo Francúzsku a pravdepodobne aj na svete. Začiatok výroby siaha do stredoveku. Ekonomickým a výrobným centrom Armagnacu je obec Eauze. 

     Armagnac je vyrábaný z bobulí viniča, ktoré sa pestovali v tomto regióne od čias Rímskej ríše. Nasvedčujú tomu archeologické nálezy v galorománskej vile v Séviacu, kde sa nachádzajú mozaiky s vyobrazením viniča. 

 

Zdroj: Destiláty Joel Harrison & Neil Ridley, Wikipedia