Gin, Zaujímavosti

GIN – Botanická zlatá baňa

gin

     Gin je jedným z najobľúbenejších destilátov, ktorý si našiel cestu do takmer každého kúta sveta, kde sa konzumuje alkohol. Od malých vrecúšok s ginom predávaných priamo na ulici Nigérie až po Ginebra San Miguel, ktorého sa predá viac ako 200 miliónov fliaš ročne, gin znamená naozaj obrovský biznis. 

     Tradičné značky ako Gordons, Beefeater či Tanqueray, ktoré sú na trhu od 19. Storočia, sú dnes univerzálne známe a kúpite ich hocikde na svete. 

     Gin sa vychutnáva v mnohých podobách, či už jednoducho zmiešaný s tonikom alebo s Martini. Ale čo presne je gin, tento číry destilát s takou chuťou konzumovaný po celom svete? V najvšeobecnejšej rovine ide o čistý destilát ochutený borievkou a bylinami či rastlinami na doplnenie chuti. No jeho výnimočná chuť zďaleka nespočíva len v samotnej borievke. Dôležitá je lokalita, výrobná technika, vyváženie borievky s rastlinnými výťažkami a bylinami, v súčasnosti už aj zrenie v sudoch. 

     Vo svojich počiatkoch bol gin destilátom, ktorý spájal všetky spoločenské triedy, vierovyznania a na rozdiel od dneška, i vekové skupiny. 

     Príbeh ginu sa začína v Holandsku tesne po roku 1600, keď sa destilát ochutený borievkou používal ako močopudné liečivo. Príchod nápoja, čo získal označenie gin, má na svedomí britská armáda. Koncom šestnásteho storočia boli do kontinentálnej Európy vyslané stále jednotky britských vojakov, ktoré podporovali Holandsko v tridsaťročnej vojne. Tu vojaci objavili genever a jeho zaujímavé chute a okamžite si tento nezvyčajný destilát obľúbili. Vojaci si toto obľúbené pitie priniesli do Anglicka a neskôr v sedemnástom storočí to bol Holanďan, kto prevzal moc nad britským trónom.  

5 nevyhnutných faktov o gine: 

  • Bez ohľadu na to, koľko rastlín použijete, v gine má prevládať chuť borievky. 
  • Gin London Dry nemusí byť vyrobený v Londýne.  
  • Presné zloženie receptu každej značky ginu je obyčajne rokmi overené a veľmi prísne strážené tajomstvo, ktoré pozná iba hŕstka ľudí.   
  • Filipínci sú najväčšími konzumentmi ginu na svete.  
  • Známa maľba Williama Hogartha “ Ginová ulička” z roku 1751 bola svojskou satirickou propagandou, údajne platenou zväzom londýnskych pivovarníkov.  

 

Borievka – Pichľavo prívetivá 

     Borievka, kľúčová prísada, je prefíkaná potvora. Rastie divoko a nedá sa pestovať, preto nad touto rastlinou nemajú výrobcovia ginu žiadnu kontrolu. Na borievke rastú vždy tri generácie plodov súčasne. Ak udriete pri zbere silno, obijete budúcoročnú i tu nasledujúcu úrodu. Vetvy neradno strihať, keďže by ste tak tiež prišli o viacero úrod. A žiadne borievky rovná sa žiadny gin! 

Borievkové bobuľky sa líšia svojimi aromatickými vlastnosťami. Pri výrobe ginu sa bežne používajú aj rôzne iné rastliny, napr. Citrónový list, limetové listy, tymian, kardamóm, píniové výhonky, , muškátový oriešok, škorica, koriander a iné. 

 

Lúčky, gin zo slovenských lúk 

     Exkluzívnym hitom jemných vôní tohto leta je gin zo slovenských lúk a lesov od alchymistov z Bird Valley Distillery. Vyrobený na Slovensku, určuje trendy lokálnosti vo vrcholovej gastronómii. Vyrobený kraftovo, z voňavých borievok a 15 druhov ručne zberaných, divo rastúcich byliniek, korenín a plodov. 

V hlavných úlohách: borievka, púpava, materina dúška, baza, medovka, lieskový orech a iní. Je suchým ginom londýnskeho typu, úplne bez cukru. Destilovaný v limitovanej sérii číslovaných fliaš a plnený do recyklovaného skla, s rešpektom k matke prírode. 

Esenciu rozkvitnutej letnej lúky v sebe zachycuje mnohonásobnou destiláciou v medenej kolóne. Pozdvihnite sa nad stereotyp zahraničných ginov a doprajte si ten rýdzo slovenský. Lúčky Gin odporúčame vychutnávať v dobrej nálade s obľúbeným tonicom alebo on the rocks. 

Najlepsi gin na svete 

Slovenský remeselný gin 

     Destilát z desiatky bylín a plodov na vás čaká pod masívnym dreveným korkom tejto ikonickej fľaše. Jej design vyobrazuje elegantnú kombináciu tradičnej slovenskej modrotlače a silnej baníckej histórie ťažby zlata a striebra na Slovensku. Výsledkom je moderný a svieži lifestyle-ový gin, prvá voľba vrcholovej slovenskej gastronómie, však rovnako aj súčasť vašich horúcich letných nocí. 

Slovenské giny si z Ázie odnášajú dvojité striebro! – VO FĽAŠI.SK 

TOISON Gin 

    Slovenský remeselný gin TOISON sa vyrába na špičkovom destilačnom zariadení Holstein zo starostlivo vybraných ingrediencií. Do detailov vyladená receptúra vytvára spirit, ktorý je silný a jemný zároveň. Výnimočne silná voltáž (47 %) postupne odhaľuje tóny lúčnych bylín a korenia, ktoré dopĺňa ľahká ovocnosť citrusov. 

Toison Gin - remeselný gin z kúpeľného mestečka - Páni v najlepších rokoch

Tak na zdravie !!!!