Novinky, Zaujímavosti

História a výroba Dzama rumu z Madagaskaru

Je známe, že rum sa vyrába z cukrovej trstiny, rastliny pôvodne pochádzajúcej z Ázie, ktorá neskôr zdomácnela predovšetkým v Karibiku a Latinskej Amerike. Postupne sa jej spracovávanie rozrástlo a rum sa stal tretím najobľúbenejším destilátom na svete.
Tejto rastline sa darí v tropickom, teplom a vlhkom podnebí. Niet sa čo čudovať, že začala byť pestovaná i ďaleko od pôvodných oblastí svojho výskytu. Práve na Madagaskare predstavuje 15-20% poľnohospodárskej produkcie. Trstinové rafinérie sú tu štátnymi podnikmi a štát má na destiláciu sirupu, ktorý z cukrovej trstiny vzniká, monopol. Destilácia prebieha neďaleko plantáží, na ktorých vďaka rôznym prírodným podmienkam vznikajú šťavy rôznych chutí. Umenie destilácie je teda v schopnosti zvýrazniť arómu tohto čistého alkoholu pridávaním, uberaním a zrením. V 19. storočí s nárastom obľúbenosti whisky a bourbonu, začala sláva rumu postupne klesať. No v súčasnosti patrí rum opäť medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie destiláty.

Základnou surovinou rumu je cukrová trstina a melasa. Melasa je sladká a lepkavá usadenina z rozdrvenej a zohriatej cukrovej trstiny, ktorá sa zberá tradične sekaním mačetami.
Čerstvé rastliny sa musia opracovať počas jedného dňa. Vzniknutý medziprodukt sa povarí a vznikne cukor a spomínaná melasa.
Druhý raz povarená melasa sa zmieša s vodou a kvasnicami. Dĺžka kvasenia závisí od druhu rumu, ktorý sa vyrába. Ľahké rumy kvasia najkratšie (približne jeden deň) a ťažké rumy najdlhšie (i mesiac).
Spôsob destilácie závisí najmä od kategórie rumu. Všetky rumy zrejú v drevených sudoch, čo dodáva predtým číremu destilátu neopakovateľne typické zafarbenie. V súčasnosti sa pravý rum vyrába vo všetkých krajinách, kde sa pestuje cukrová trstina – Madagaskar, Karibik, Španielsko, Brazília a podobne.

VIDZAR COMPANY, DZAMA

Je rodinnou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na výrobu rumu od roku 1982. Značka rumov Dzama je dnes lídrom kvality ako aj predaja na Madagaskare. Tieto rumy sú vysoko oceňované, predovšetkým staré rumy a špeciálne vanilkový Vanilla Dzama rum, ktorý obsahuje prírodnú vanilku priamo z Madagaskaru, produkt, ktorý vám nevie nikto iný poskytnúť. Značka ponúka aj širšiu ponuku bielych a tmavých rumov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.