Recepty, Zaujímavosti

História a zaujímavosti o vianočnom punči.

História a zaujímavosti o vianočnom punči.

Vôňa vianočného punču pod tisíckami svetiel a blikajúcim stromčekom je snáď najlepšia voľba ako sa nabudiť tou pravou atmosférou najkrajších sviatkov v roku. Vianočné sviatky snáď ani bez neho nemôžu existovať. Tento aromatický nápoj patrí v mnohých krajinách k tradičným rodinným oslavám a večierkom. Veľa domácnosti začínajú sviatky radosti a pokoja lahodným nápojom, ktorý popíjajú v kruhu rodiny pri vianočnom stromčeku. Punč vytvára tú pravú vianočnú atmosféru, preto si bez neho mnohí tieto dni ani len nevedia predstaviť.

Kde sa vzal vianočný punč?

História toho pravého vianočného punču siaha až do 17. storočia. O termíne punč sa začalo prvýkrát písať v dokumente v roku 1632. Slovo „Pancha“ pôvodne pochádza z Hindčiny a znamená päť. Nápoj je totiž vyrábaný z piatich základných surovín: alkohol, voda alebo čaj, cukor, citrón a korenie. Spočiatku sa podával vo veľkých misách a bol označovaný ako „Punch bowl“ – úder misy.

O punči sa začalo hovoriť v súvislosti s britskými námorníkmi, ktorí zvykli počas plavby loďou vypiť veľa alkoholu. Dokonca mali povolených až 10 pollitrov piva za deň, no keďže sa plavili aj cez tropické krajiny, pivo sa hneď skazilo a tak sa obrátili na punč. Podľa historika Davida Wondricha si ho vyrobili z miestnych surovín z Indie a Indonézie. Keďže boli tisícky míľ ďaleko od akéhokoľvek zdroja anglického piva alebo vína, vyrobili si punč. Dokonca si ho obľúbil aj známy britský spisovateľ Charles Dickens, ktorý ho často pripravoval pre svojich priateľov.

A tak britskí námorníci a zamestnanci Východnej indickej spoločnosti „Tea Company“ priviezli tento nápoj do Anglicka. Obchodníci si začali postupne otvárať malé obchodíky s predajom punču, ktorý zaznamenal veľký úspech medzi zákazníkmi. Lahodný nápoj sa pomaly dostal do Európy i Ameriky.

Zahreje i osvieži…

Punče sú vhodné na konzumáciu nielen v chladných mesiacoch, ale vôbec počas celého roku. V zime popíjame jeho horúcu formu, v lete máme k dispozícii zase zmrzlinové, či krémové punče. Najviac však ulahodí našim chuťovým pohárikom, keď sa teploty vonku blížia k nule. Horúci punč by sa mal podávať vo veľkých misách, udržiavajúcich teplo, spolu s naberačkou. Môže sa tiež naliať priamo do pohárov, no tie by mali byť vyhriate.

Vianočný punč – Uvarto.sk

Recepty na vianočný punč

Vyrobte si vianočný punč priamo doma. Pokiaľ disponujete všetkými ingredienciami, nemôže byť nič jednoduchšie. Stačí nakrájať nejaké ovocie, dochutiť ingredienciami, zaliať alkoholom a na záver už len vychutnať.

Pri príprave punčov treba dodržiavať tieto pravidlá:

Voda musí byť čerstvo prevarená.

Liehovinu pridávame do nápoja ako poslednú zložku, leje sa až do vriacej vody.

Víno nikdy neprevárame, len ohrievame.

Vychutnajte si čaro Vianoc s jedným z nasledujúcich receptov:

Vianočný punč pre dospelých

Príprava: Najprv si z polovice citróna nastrúhajte kôru. Do hrnca nalejte čierny čaj, pridajte cukor, šťavu z citróna, šťavu z pomarančov, nastrúhanú citrónovú kôru, klinčeky a celú škoricu. Povarte približne 5 minút. Preceďte a nalejte víno, rum a priveďte na bod varu. Odstavte a môžete podávať.

Detský nealkoholický punč

Príprava: Džús spolu s cukrom a škoricou pomaly ohrejte na vyššiu teplotu, ale nevarte. Nechajte medzitým ovocný čaj vylúhovať v čerstvo prevarenej vode. Džús i čaj vlejte do pripravenej misky a napokon vsypte nakrájané ovocie. Premiešajte a chvíľku nechajte tak pod pokrievkou, aby sa spojili chute a môžete podávať.

Detský nealkoholický punč - Happy baby SK