Príbeh značky rumov Plantation:
ALEXANDRE GABRIEL: Vedomosti – Vášeň – Záväzok
Vášnivý, zvedavý, rafinovaný vkus pre krásu, Alexandre Gabriel je neúnavný podnikateľ hľadajúci dokonalosť. Remeselnícky obchodník dodáva najlepší produkt implementáciou najpokročilejších a najpresnejších výrobných metód. Vie, že skvelý koňak a špičkový rum, je predovšetkým silná emócia, o ktorú sa treba podeliť. Alexandre Gabriel aplikuje disciplínu a vášeň starých remeselníkov, remeselníkov a zlatníkov na svoj rum a koňak.
V roku 1989 Alexander Gabriel objavil Maison Ferrand, jednu z najstarších značiek destilátov v regióne Cognac. Povesť liehovaru je nesporná, ale predaje zaostávajú. Okamžite ho to zachváti a Alexandre Gabriel sa s nadšením ponára do detailov a remesla výroby koňaku.
Cestovanie nasleduje vášeň a Alexandre Gabriel čoskoro vytvorí špecializovanú distribučnú sieť rovnako zanietených partnerov. Stavia na svojich hodnotách a vízii. O dvadsať rokov neskôr je väčšina jeho zakladajúceho tímu stále spolu.
V 90. rokoch minulého storočia Alexandre Gabriel prečesáva Karibik pri hľadaní najlepších rumov v regióne. Zrodil sa Plantation: remeselný rad rumov z veľkých terroir trópov. O pätnásť rokov oddanej výroby rumu neskôr, v roku 2012, je Alexandre ocenený Master Rum Blender of the Year na Golden Rum Barrel Awards a americkým destilačným inštitútom ho vyhlásil za destilátora roka.
Vynaliezavý manažér Alexandre Gabriel sa rozhodne predať niektoré zo svojich sudov s koňakom iným výrobcom, najmä výrobcom rumu. Karibik a Latinská Amerika sú teraz na jeho radare. Čoskoro tento región odhalí desiatky jedinečných a fascinujúcich rumových výrazov, ktoré upútajú pozornosť výrobcu rumu. Každý ostrov prináša svoje objavy.
Rozmanitosť považujem za fascinujúcu, vzrušujúcu. Radosť z ochutnávania najlepších rumov priamo z destilátu z jedného ostrova na druhý je blažená. Stupne fermentácie a destilácie sú vždy jedinečné. Hovorí: “A tu som videl príležitosť! Premýšľal som (a mohol som ochutnať), čo by sme s tímom mohli robiť s takými rôznymi destiláciami. V tej chvíli som vo svojom srdci vedel, že dokážeme zdokonaliť metódy starnutia v drevených sudoch, ktoré sme tak dobre poznali z výroby koňaku. Voila, nápad na Plantation je spustený.“
Názov Plantation má za cieľ odrážať hlavné terroirs a kultúry rumu.
Alexandre Gabriel teraz trávi niekoľko mesiacov v roku v Karibiku a hľadá poklad: tie najlepšie sudy rumu, aké dokáže nájsť. Jeho úsilie sa štedro vyplatilo v partnerstvách, ktoré nadviazal s rovnako zanietenými miestnymi výrobcami. Vychovával trvalé vzťahy s najlepšími karibskými liehovarmi. Plantation je tiež vlastníkom mýtickej West Indies Rum Distillery na Barbadose a je akcionárom National Rum of Jamajka, vlastníkom Clarendon Distillery a Long Pond Distillery. Tieto investície do výroby rumu nám umožňujú zabezpečiť dodávky a kvalitu týchto dvoch veľkých terroir, Barbadosu (kde bol rum vynájdený v 17. storočí) a Jamajky.
Oblasti TERROIRS
BARBADOS
Príbeh rumu sa začína na Barbadose. Barbados bol v roku 1627 pôvodcom pestovania cukrovej trstiny v Karibiku. Rum sa začína vyrábať v roku 1642 a dopyt po rume na starom európskom kontinente prudko stúpa. Rum si už získal srdcia ostrovných námorníkov a na ostrove Barbados nie je novinkou. Čoskoro si získa srdcia anglických námorníkov. Legenda hovorí, že keď sa námorníci vrátili do Anglicka, ponúkli dary rumu z Barbadosu, aby dokázali, že skutočne prekročili Atlantik.
Nakoniec cukrovarnícky priemysel začne upadať, no na ostrove sa naďalej vyrábajú vynikajúce rumy, ktoré sa vyznačujú tradičnými miestnymi metódami. Špeciálna fermentačná technika dodáva miestnym liehovarom bohaté a aromatické arómy.
JAMAJKA
V roku 1664 Oliver Cromwell posiela Williama Penna, aby dobyl Hispaniolu (Haiti) pre Anglické impérium. Penn v tejto misii zlyhá a skončí na Jamajke, kde vyženie Španielov z ostrova. V roku 1670 sa Španielsko vzdáva svojich práv na ostrov a Port Royal sa stáva bezpečným prístavom pre pirátov a zlodejov.
V 17. storočí, keď sa blíži koniec zlatého veku pirátstva, sa cukor stáva dominantnou plodinou na tomto ostrove. V 18. storočí prevzala Jamajka vedúcu pozíciu vo výrobe cukru v Karibiku.
Miestni pijú biely a overproof rum. Na Jamajke sa termín „zlatý rum“ používa pre liehoviny, hoci niektoré sú staršie ako 20 rokov.
Na Jamajke je viac kotlíkových destilačných prístrojov ako na akomkoľvek inom karibskom ostrove. Táto metóda, ktorá umožňuje rumu využívať silné a aromatické chute a chute, je dlho známa tým, že vyrába ťažký rum. Dnes si jamajské rumy vyslúžili svoje ušľachtilé uznanie.
TRINIDAD
Trinidad bol vždy dôležitou krajinou pre pestovanie cukrovej trstiny, pričom výroba rumu bola len okrajovou činnosťou. Na konci 18. storočia pod britskou správou putujú značné objemy rumu do Anglicka, kde sa miešajú s inými rumami z britskej koruny (Barbados, Demerara, Jamajka) a vytvárajú „námorný rum“.
Vo svete liehovín sa do histórie Trinidadu zapisuje ďalšia kategória: bitters. V 19. storočí rodina Siegertovcov presťahuje továreň Angostura Bitters do španielskeho prístavu. Kde by boli dnešní barmani na celom svete bez existencie pruskej rodiny, ktorej poslaním bolo obmedziť účinky vysokej horúčky na jednotky Simona Bolivara? Po prvej svetovej vojne začína Robert Siegert, vnuk zakladateľa, skúmať rumový priemysel: výsledkom je liehovar, ktorý sa odlišuje od ostatných v regióne. Ide o moderný liehovar, ktorý je výsledkom starostlivého vedeckého výskumu a disponuje viacerými destilačnými kolónami, ktoré nahrádzajú tradičné kotlové destilačné prístroje.
GUYANA
Britská Guyana sa síce nachádza v Južnej Amerike, no jej duša patrí do Karibiku. Krajina zbiera cukrovú trstinu od 16. storočia a do 18. storočia už bolo v celej krajine narátaných najmenej 384 liehovarov. Je to jeden z najväčších dodávateľov cukru na britský trón. Rumy sú identifikované iniciálami, ktoré sa dodnes používajú: AN Albion alebo PM pre Port Mourant.
V roku 1971 sa liehovary zlučujú a preskupujú do troch subjektov. Dnes zostal len jeden liehovar, ktorý vystavuje rôzne kotlové destilačné prístroje zhromaždené a pomenované po starých liehovaroch, ktoré boli kedysi po celej krajine.
Guyanské rumy sú ťažké a nabité aromatickými esenciami. Destilácia si často vyžaduje „retorty“, zvláštny doplnok, ktorý funguje ako podnos. Použitie kotlíkových destilačných kotlov a tieto „retorty“ prinášajú robustnú chuť rumu z Guyany.
PANAMA
Pri hľadaní zlata sa Kolumbus rýchlo vracia na pobrežie Veraguas a prichádza 6. januára 1503 riekou, ktorú domorodci nazývajú „Quiebra“ (v súčasnosti Belén). 24. februára 1503 Kolumbus zapustil korene v prvej španielskej osade na kontinente Santa Maria de Belen.
Príbeh o kvetoch rumu v Paname. Španielsky prisťahovalec Don José Varela Blanco postavil prvý mlyn používaný na drvenie cukrovej trstiny v roku 1908 v meste Tekel, ktoré sa nachádza v srdci krajiny. Aj tu výrobcovia rumu ťažia z domácej cukrovej trstiny. Výroba rumu sa delí medzi rôzne liehovary, z ktorých každý prispieva malými detailmi, no zjednocuje ich všeobecne ľahký prístup.