Destilovanie, Zaujímavosti

Rozprávka o ovocných destilátoch

palenky

Na okraji malej, idylickej dediny, obklopenej zelenými kopcovými pásmi a bujnejúcimi lúkami, stál starý mlyn, ktorý bol po generácie v rodine Tomáša. Rodinný mlyn už nepoužívali na mletie múky, namiesto toho sa stal centrom Tomášovej vášne a života – výrobou ovocných destilátov.

Tomášov príbeh začal v deň, keď si uvedomil, že bohatá úroda ovocia z rodinných sadov nemôže byť plne využitá len na predaj alebo konzumáciu. Rozhodol sa, že vytvorí niečo trvalejšie a výnimočnejšie – destiláty, ktoré by zachytili a uchovali jedinečnú chuť a arómu každého ovocia.

ovocny sad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S láskou a starostlivosťou zbieral ovocie na vrchole jeho zrelosti – jablká s perfektnou rovnováhou medzi sladkosťou a kyslosťou, hrušky s ich jemnou textúrou, slivky plné šťavnatosti, a marhule s ich nezameniteľnou vôňou. Každé ovocie bolo pečlivo vybrané a zberalo sa ručne, aby sa zachovala jeho kvalita.

V starom mlyne, ktorý Tomáš premenil na destilériu, sa začal proces výroby destilátov. Ovocie najprv umyli a rozdrvili, aby sa uvoľnila šťava a začal prirodzený fermentačný proces. Tento proces trval niekoľko týždňov, pričom Tomáš neustále kontroloval teplotu a stav fermentácie, aby sa uistil, že každá šarža bude dokonalá.

stary mlyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po fermentácii nasledovala destilácia. Tomáš používal tradičný medený kotlík, ktorý zdokonaľoval a prispôsoboval po mnoho rokov. Destilácia bola umením – vyžadovala precízne načasovanie a teplotu, aby sa zachytili najlepšie časti alkoholu a zároveň sa odstránili nežiaduce látky. Tomáš so zručnosťou a starostlivosťou dohliadal na tento proces, aby každá kvapka destilátu bola čistá a plná chuti.

Po destilácii nasledovalo zrenie. Tomáš uložil destiláty do drevených sudov, kde získavali hĺbku a komplexnosť chuti. Niektoré z nich zreli iba niekoľko mesiacov, iné aj niekoľko rokov. Počas tohto obdobia sa chute a arómy spojili, vytvárajúc jedinečný profil každého destilátu.

Keď bol destilát pripravený, Tomáš ho ládoval do fliaš, pričom každá fľaša bola označená rokom výroby a typom ovocia. Destiláty potom predával na miestnych trhoch a festivaloch, kde si rýchlo získali uznanie a obľubu pre ich vynikajúcu kvalitu a jedinečnú chuť. Jednalo sa hlavne o Slivovicu, Hruškovicu a Marhuľovicu.

Tomášova práca a umenie boli viac než len výrobou destilátov – boli oslavou prírody, tradície a remeselného majstrovstva. S každou fľašou, ktorú vytvoril, zachytil kúsok dedičstva svojej rodiny

Related Posts