Víno, Zaujímavosti

Vinárstvo Malaník-Osička – rodinné vinárstvo z Mikulčíc

Vinárstvo Malaník-Osička

Vinárstvo Malaník-Osička – rodinné vinárstvo z Mikulčíc

Vinárstvo Malaník-Osička – rodinné vinárstvo z Mikulčíc je malou rodinnou firmou, ktorá sa zaoberá pestovaním viniča a výrobou kvalitných prívlastkových vín. Vinárstvo má dlhoročnú vinársku tradíciu , ktorá začala v roku 1960, kedy Štěpán Malaník ukončil štúdia na Vinárske škole vo Valticiach a v roku 1967 vysadil prvý vinice. Tie boli postupne rozširované za pomoci jeho syna Jána Malaníka, zaťa Vladimíra Osičky a viacerých rodinných príslušníkov.

Vinárstvo obhospodaruje 6ha viníc, ktoré sa rozkladajú juhozápadne od obce Mikulčice, v podoblasti Slovácke, viničný trati Kňazské, kde sú pestované biele a červené odrody:

Chardonnay, Pálava, Aurelius, Rizling rýnsky, Tramín červený, Sauvignon, Devín, Veltlínske zelené, Rulandské šedé

Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe, Pinot Noir, Fratava, Dornfelder

Vinárstvo Malaník-Osička filozofia výroby:

Vinárstvo je založené na filozofii, ktorá sa uberá smerom kvalitného a moderného spracovania hrozna, z ktorých získava akostné a prívlastkové vína s jedinečným charakterom. Pri výrobe vín sa vinárstvo riadi mottom: “Každé víno sa podobá svojmu tvorcovi. Je zrkadlom JEHO UMU, šikovnosti, usilovnosti a vytrvalosti. V každom víne sú vrásky aj úsmev, radosti aj smútok, úspechy aj prehry.”

Vinárstvo Malaník-Osička rešpektuje aktuálne trendy pri obhospodarovaní viničných plôch aj pri výrobe vína, ktoré sú zladené s  ekologickými požiadavkami. Menšie hektárové výnosy a šetrné zaobchádzanie so surovinou pri ručných prácach, umožňuje vyrábať vína vysokej kvality, s výrazným a čistým odrodovým charakterom. Pre vinárstvo Malaník-Osička je charakteristické spracovávanie hrozna vlastnej produkcie, bezprostredne po zbere a v moderných priestoroch vinárstva, ktoré je vybavené modernými technológiami. V súčasnej dobe je spracovávaných 40 ton hrozna z vlastnej produkcie a ročne produkuje vinárstvo 35 000 fliaš vína . Zastúpené sú vína prívlastkové – od neskorých zberov až po výbery z cibéb aj vína ľadové.

Vinárstvo Malaník-Osička

Vinárstvo Malaník-Osička vinice:

Vinice sa rozkladajú juhozápadne od obce Mikulčice. Ležia na náhornej plošine obrátenej mierne k juhu až juhovýchodu. Táto plošina je tvorená podložím s ílovitou vrstvou v hĺbke 1m a hlinitopiesčitou pôdou predurčenú pre pestovanie najkvalitnejších odrôd, ako sú Rizling rýnsky, Chardonnay, Aurelius, Rulandské modré a ďalšie.

Vinice sú pestované tak, aby k prvej redukcii úrody došlo už vplyvom spôsobu výsadby a rezu. Spracovávané je hrozno len z vlastnej produkcie. Maximálne sa rešpektujú aktuálne trendy obhospodarovania viničných plôch, zamerané najmä na ekologické požiadavky a možnosť redukované úrody. Menšie hektárové výnosy umožňujú vyrábať vína vysokej kvality s výrazným a čistým odrodovým charakterom. Veľký podiel ručnej práce je rozdelený medzi rodinných príslušníkov. Tí dbajú na šetrné zaobchádzanie so surovinou, čo je základ pre kvalitu budúcich vín.

Vinárstvo Malaník-Osička ocenenia:

Vinárstvo získalo medzi inými aj zlatú a striebornú medailu Salónu vín Českej republiky.

Salón vín 2021