Diplomático

Diplomático je prémiový venezuelský rum, vytvorený zo 100% surovín z tejto krajiny. Výrobu tohto kvalitného rumu zastrešuje spoločnosť Destilerías Unidas S.A. (DUSA) vo Venezuele, čo predstavuje ideálne miesto s úrodnou pôdou, čírou vodou a priaznivým počasím. Venezuela teda predstavuje ideálne podmienky pre výrobu prémiovej cukrovej trstiny. Liehovar DUSA bol založený v roku 1959 a dnes je jednou z najväčších v tejto krajine.

História rumu Diplomático

1959: Založenie liehovaru, v ktorom sa vyrábajú všetky rumy Diplomático. Licorerías Unidas S.A (LUSA) bola založená medzinárodnými a venezuelskými výrobcami rumu spoločnosti Seagram’s International.

1989: Po dlhých rokoch príprav sa zrodil rum Diplomático, čo je starostlivo vytvorená venezuelská prémiová rumová značka.

2000: Spoločnosť Seagram’s International predáva divíziu nápojov spoločnosti Diageo a Pernod Ricard. LUSA sa stáva majetkom spoločnosti Diageo.

2002: spoločnosť Diageo predáva spoločnosť LUSA, vrátane liehovaru a značky rum značky Diplomático. Skupina venezuelských podnikateľov verila v potenciál tejto spoločnosti a získala ju. Spoločnosť zmenila svoje meno na Destilerías Unidas S.A (DUSA).

2006: Diplomático, až dovtedy výhradne predávané vo Venezuele, sa začalo exportovať takmer do celého sveta a má obrovský úspech.

2017: DUSA je jedným z najväčších výrobcov rumu vo Venezuele.

Diplomático je distribuovaný vo viac ako 50 krajinách a je považovaný za jeden z najlepších rumov na svete.

Na etiketách rumov Diplomático je vyobrazený Don Juancho Meléndez, ktorý bol postavou, ktorá inšpirovala vznik rumu Diplomático ako takého. Don Juancho, ako Mantuano – lokálny šľachtic – mal  vášeň pre tradičné juhoamerické nápoje, rum nevynímajúc. Podľa miestnych príbehov žil na konci 19. storočia. Ako známy bonviván a ostrieľaný cestovateľ, často navštevoval Karibik a snažil sa zozbierať čo najviac vzoriek lokálnych alkoholických nápojov. Postupne Don Juancho nahromadil obrovskú zbierku, s ktorou sa rád podelil so svojimi známymi.

Ako ubiehal čas, jeho zbierka sa stala známou a dostala dokonca meno “Ambasádorove zásoby”, v preklade “Ambassador’s Reserve”. Jeho odhodlanie, know-how, rytierska a autentická osobnosť bola hlavnou inšpiráciou pre vytvorenie Diplomática, jedinečného rumu, ktorý spája nezameniteľnú povahu s neodolateľnými a jemnými arómami.

Botucal je alternatívna značka používaná pre rumy Diplomático v krajinách, kde bola značka už zaregistrovaná. Názov Botucal pochádza z miestneho domorodého slova “Botuka”, čo znamená “Zelený kopec”. Názov teda odkazuje na kopec, ktorý sa nachádza nad liehovarom, ktorý je súčasťou národného parku Terepaima. Botucal sa predáva napríklad v Nemecku alebo v Poľsku.

DOC Ron de Venezuela

Diplomático rum ako jeden z mála rumov na svete vlastní certifikát DOC – kontrolované označenie pôvodu “Ron de Venezuela”. Všetky rumy Diplomático musia teda spĺňať tieto podmienky:

– rumy musia byť vyrobené z melasy z cukrovej trstiny vyrobenej vo Venezuele,

– rumy musia zrieť v bielych dubových sudoch po dobu minimálne 2 rokov,

– rumy musia mať obsah 40% až 50% alkoholu.

Vďaka týmto parametrom si rum Diplomático udržiava svetovú kvalitu a popredné priečky v kvalite a popularite.

Na základe našich skúsenosti čo sa týka degustácii a predaja značky Diplomático, vám odporúčame najpredávanejší a pre nás aj najchutnejší Diplomático Reserva Exclusiva alebo prvý biely rum na svete, ktorý je určený na priame vychutnávanie, a to Diplomático Planas.

Zobrazuje sa všetkych 5 výsledkov

Filtrovať